Life Style

15 minut biegu dziennie – sprawdź jakie może przynieść efekty

Ruch to zdrowie – zapewne każdy z nas słyszał to zdanie i nie ma w nim choćby odrobiny przesady. Rosnąca popularność biegania sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło zwracać większą uwagę na stan swojego zdrowia. Ku zaskoczeniu wielu na treningi wcale nie trzeba poświęcać wielu godzin, aby zauważyć efekty – wystarczy kwadrans dziennie. Jakie korzyści płyną z regularnej aktywności fizycznej?

15 minut wysiłku – korzyści na całe życie

O zaletach biegania można pisać długo, co samo w sobie pokazuje, jak wiele dobrego mogą przynieść nam treningi. W pierwszej kolejności należy wymienić wzmocnienie serca, płuc, układu krążenia oraz oddechowego. Bieganie korzystnie wpływa na ograniczenie złego cholesterolu, redukuje ryzyko chorób serca, a także poprawia samopoczucie. Aktywność fizyczna powoduje rozwój mięśni i wzmacnia stawy, jednakże na tym zalety biegania się nie kończą. Trenujące osoby cieszą się lepszą koncentracją i pamięcią, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Bieg jest naturalną czynnością dla człowieka, dlatego ilość lat nie przekreśla możliwości rozpoczęcia treningów. Wystarczy zachować umiar i odpowiednio się przygotować, aby doświadczyć zalet płynących z biegania.

Dlaczego bieganie ma tak znaczny wpływ na nasze zdrowie?

W przeciwieństwie do ćwiczeń, które mają na celu rozwój konkretnych grup mięśni, bieg angażuje całe ciało. Wraz z podwyższonym tętnem do organizmu trafia więcej tlenu, a przysadka mózgowa zaczyna produkować endorfiny – hormon szczęścia. To dlatego nawet po ciężkim wysiłku zazwyczaj zachowujemy dobry nastrój, czujemy się gotowi na nowe wyzwania i nie mamy poczucia straconego czasu. Podczas biegu mamy okazję rozprostować mięśnie oraz stawy, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem lub w pozycji siedzącej. Dotlenienie organizmu oraz możliwość spalenia kalorii czyni z biegania znakomity wybór dla każdej osoby – ćwiczyć można w domu, na siłowni lub biegać po okolicy razem z psem bądź znajomymi.

Jak się przygotować do biegania?

W pierwszej kolejności należy wykazać się zdrowym rozsądkiem. Nie powinniśmy od siebie wymagać zbyt wiele, zwłaszcza w sytuacji, gdy dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem. Siłą ćwiczeń jest ich regularność, dlatego należy dołożyć starań, aby nasza motywacja utrzymywała się na wysokim poziomie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie biec przez 15 minut, można przejść do szybkiego marszu i odpocząć w ten sposób. Należy się również zapoznać z odpowiednią techniką biegania, co pozwoli oszczędzić kontuzji oraz dyskomfortu.

Dobre buty do biegania to podstawa dobrego treningu. Sprężysta podeszwa zapewni nam odpowiednią amortyzację, zwłaszcza jeżeli będziemy ćwiczyć na twardych powierzchniach, takich jak asfalt czy beton. Przed rozpoczęciem ćwiczeń nie wolno zapominać o rozgrzewce, która przygotuje organizm na nadchodzący wysiłek. Chwila poświęcona na rozciąganie oraz gimnastykę stawów sprawi, że nie będziemy mieli problemów z kontuzjami i skurczami, które mogą skutecznie przeszkodzić w ćwiczeniach.