Zdrowie i uroda

Dlaczego należy obawiać się narkotyków miękkich?

Podział narkotyków na twarde i miękkie na dobre zagościł w codziennym języku i przez wiele osób uznawany jest za pewnik. W rzeczywistości jednak, ta klasyfikacja jest umowna i nie ma naukowego potwierdzenia. Oczywiście, nie każdy narkotyk uzależnia równie mocno. Nie oznacza to jednak, że jakakolwiek z substancji psychoaktywnych może być zażywana bez negatywnych konsekwencji.

Na odtrucie narkotykowe w Warszawie trafiają osoby uzależnione od różnych substancji. Można zażywać środki powszechnie uznawane za bezpieczne i społecznie akceptowalne, a i tak wpaść w poważne uzależnienie i potrzebować pomocy. Podział na narkotyki miękkie i twarde oficjalnie występuje tylko w Holandii. Jest to jednak kwestia subiektywna, która wciąż wywołuje spory wśród specjalistów ds. uzależnień. Jednym z najczęściej branych pod uwagę czynników jest wywoływanie uzależnienia fizycznego. Oznacza to, że po odstawieniu narkotyku pojawiają się przykre objawy, takie jak bóle mięśni, potliwość, nudności czy wymioty. 

Odtruwanie narkotykowe a stan psychiczny

Brak uzależnienia fizycznego nie oznacza jednak, że narkotyki nie mają wpływu na psychikę człowieka. Miękkie narkotyki (np. marihuana, MDMA, LSD) nie uzależniają fizycznie, ale i tak są niebezpieczne. Osoba, która przyzwyczaiła się do przebywania w odmiennym stanie świadomości może mieć problem z poradzeniem sobie z rzeczywistością na trzeźwo. Narkotyki często stają się jedynym sposobem na znalezienie ulgi, gdy pojawiają się stres lub trudne emocje. Środki psychoaktywne zmieniają działanie neuroprzekaźników, co oznacza, że uspokajają nas lub wręcz przeciwnie – pobudzają.

Narkotyki miękkie nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Popularna marihuana nie wywołuje fizycznego uzależnienia, ale można znaleźć różne doniesienia na temat jej wpływu na psychikę. Częste palenie marihuany może powodować spadek koncentracji, problemy z logicznym myśleniem i pamięcią oraz obniżenie zdolności intelektualnych.

Warto też pamiętać, że regularne przyjmowanie środków, które zmieniają świadomość zawsze będzie miało negatywny wpływ na różne sfery naszego życia. Zażywanie narkotyków nieuchronnie prowadzi do zaniedbywania pracy, szkoły czy relacji z bliskimi. Odtruwanie narkotykowe w Warszawie może być więc konieczne, nawet w przypadku narkotyków miękkich, nawet jeśli fizyczne objawy odstawienia nie są zbyt nasilone.

Niezależnie od substancji, którą przyjmujemy, trzeba pamiętać, że narkotyki mają poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Nawet środki powszechnie stosowane i uznawane za mniej uzależniające mogą mieć destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie i życie.