Dom i ogród

Jakie koszty niesie ze sobą rozbudowa domu?

Dzięki rozbudowie domu możliwe jest powiększenie jego przestrzeni użytkowej. Dom można rozbudowywać na różne sposoby, a wybrana metoda w bezpośredni sposób będzie się łączyła z kosztami tego przedsięwzięcia. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z informacjami, jakie koszty niesie ze sobą rozbudowa domu.

Rodzaj rozbudowy

W przypadku rozbudowy domu dość istotny jest jej rodzaj. W obecnych czasach domy można rozbudowywać zarówno w bok, jak i do góry. Rozbudowa domu w bok może być rozwiązaniem bardziej kosztownym, ponieważ w tym przypadku należy pamiętać o konieczności stworzenia nowych fundamentów. Niezbędne będzie również doprowadzenie mediów w formie nowych przyłączy, które także są dość kosztowne. Natomiast w przypadku dobudowywania piętra do domu nie jest konieczne stawianie nowych fundamentów.

Koszty materiałów

Podczas rozbudowy domu warto również zwrócić uwagę na konieczność zakupu nowych materiałów, które będą przydatne podczas budowy. Wśród nich można wymienić na przykład cement, który stanowi w tym przypadku jeden z kluczowych elementów do rozbudowy domu. Koszty materiałów mogą być dość zróżnicowane i są zależne od wielu czynników. Wśród nich wymienia się parametry jakościowe wybieranych produktów, ale także ich ilość. Im większa rozbudowa domu, tym więcej będzie potrzebnych materiałów, co sprawi, że koszty ich zakupu znacząco wzrosną.

Koszty wykonania prac

Kolejnym istotnym aspektem podczas rozbudowy domu z całą pewnością są koszty realizowanych prac. Koszty wykonywanych prac w dużej mierze są zależne od regionu kraju, w którym zlokalizowany jest dany budynek. Dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Wycena prac zależna jest również od stopnia ich zaawansowania, a także wielkości rozbudowy. Zazwyczaj kosztorysy dotyczące rozbudowy budynków mieszkalnych wykonywane są w sposób indywidualny, w odniesieniu do aktualnie panujących warunków na danym terenie.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas rozbudowy budynku mieszkalnego warto również zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie prac dodatkowych, wśród których można wymienić odpowiednie przygotowanie budynku do realizowanych działań. Oprócz tego bardzo często potrzebne jest stworzenie nowego projektu dobudowywanej części budynku. Dlatego ogólne koszty rozbudowy powinny uwzględniać zarówno cenę stworzenia nowego projektu, jak i koszty przygotowania domu do ewentualnej rozbudowy.

Wielkość rozbudowy

Koszty rozbudowy domu zależne będą w dużej mierze również od poziomu wielkości tego rodzaju działań. Im rozbudowa będzie większa, tym większe koszty będzie trzeba w tym przypadku ponieść. Niewielkie dobudówki to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast większe rozbudowy w bok lub rozbudowy kolejnych pięter będą bardziej kosztowne. Ceny tego rodzaju działań mogą wynieść nawet ponad sto tysięcy złotych. Warto się na to przygotować, jeśli planuje się wykonanie rozbudowy posiadanego przez siebie lokalu mieszkalnego.