Life Style

Odpoczynek przy łowieniu ryb – sprawdź, jak się ubrać

Nie trzeba długo rozwodzić się nad zaletami wędkowania – spokój, cisza i adrenalina, gdy spławik zaczyna się ruszać. Czasem nie potrzeba nic więcej, aby zrelaksować się po wyczerpującym tygodniu. Nie ma się więc co dziwić, że do szerokiego grona profesjonalnych wędkarzy z roku na rok przybywa również amatorów. Jak się ubrać na taką wyprawę, aby po dwóch godzinach nie wracać markotnym do domu?

Ubranie odporne na wilgoć i wiatr

Wyprawa na ryby nie rozpoczyna się w środku dnia i nie kończy jeszcze ciepłym popołudniem. Zazwyczaj nad wodą bywamy już bardzo wczesnym rankiem i do późnej nocy. Mamy wtedy pewność, że ryb nie spłoszą przypadkowi zbieracze grzybów czy hałaśliwe dzieci, które wraz z rodzicami zażywają w okolicach zbiornika wodnego aktywności na świeżym powietrzu. Nawet jeśli nie nastawiamy się na duży połów, to i tak nad wodą spędzamy znacznie więcej czasu niż dwie czy trzy godziny. Musimy się więc liczyć z tym, że będziemy musieli się zmierzyć nie tylko z ewentualną niepogodą i wiatrem, ale również obfitą rosą i wilgocią, która osiada na ubraniu. Musisz pamiętać więc o tym, aby ubrania zabezpieczały Cię przed takimi ewentualnościami. Zwykłe bluzy męskie to zdecydowanie za mało. 

Nieprzemakalna kurtka i szybkoschnące spodnie

Na ryby najlepiej wybrać lekką kurtkę, która ochroni Cię przed ewentualnym deszczem, wiatrem oraz osiadającą na ubraniu rosą. Ubranie nie powinno przemoknąć, bo wtedy będziesz miał dość wyprawy po godzinie. Powinna również zapewniać właściwą termoregulację. Wędkarze wybierają na ten cel lekką, nieprzemakalną kurtkę sportową lub husky. Podobnie rzecz ma się ze spodniami – muszą nie tylko szybko schnąć, ale również ochronić Cię przed drapiącymi chaszczami, przez które najpewniej będziesz musiał się przedzierać. Spodnie dresowe odpadają zdecydowanie, ale na pewno sprawdzą się, tzw. bojówki z mocnego materiału. 

Bluzy męskie, a do nich kamizelki 

Dużym powodzeniem cieszą się kamizelki – przede wszystkim nie krępują ruchów i pasują na wszystkie bluzy męskie, a także podobnie jak spodnie bojówki posiadają dużo pojemnych i dodatkowych kieszeni, które wędkarzowi zawsze się przydadzą. Załóż pod nią wygodną i ciepłą bluzę, najlepiej z kapturem, który dodatkowo zabezpieczy Cię przed wiatrem. 

Bielizna termoaktywna 

Pod kurtki, kamizelki, spodnie i bluzy męskie warto założyć specjalną bielizną termoaktywną, szczególnie gdy na ryby wybierasz się w chłodniejszych miesiącach. Będzie w niej ciepło, a także zapewni właściwą termoregulację. 

Buty i czapka

Jeśli chodzi o buty to najlepszym wyborem są zwykłe gumiaki lub profesjonalne długie buty wędkarskie – jest raczej pewne, że będzie mokro, nawet jeśli nie wejdziesz bezpośrednio do wody. One również ochronią Twoje nogi przed jeżynami i ostrymi patykami. 

Na ryby warto także zabrać czapkę, która zabezpieczy przed komarami, słońcem, wiatrem i opadami. Może to być ulubiona czapka z daszkiem lub taka o fasonie pilotki, która zabezpieczy dodatkowo Twoje uszy. Możesz także zabrać rękawiczki bez palców, które sprawią, że dłonie nie zmarzną, a Ty będziesz mieć swobodę ruchów.