Wakacje

Podlaskie skarby – cerkiew w Puchłach

Podlasie może nas oczarować wieloma cennymi zabytkami sztuki sakralnej, w gronie których miejsce szczególne zajmują drewniane cerkwie. Jedną z ciekawszych, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po tej części kraju, jest cerkiew Opieki Matki Bożej. Co warto wiedzieć na jej temat? Z jakich względów warto poświecić jej swój czas?

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach powstała w latach 1913- 1919w miejscu poprzednich świątyń. Ich budowa związana była z legendą o cudownym uzdrowieniu modlącego się pod jedną z tutejszych lip starca, któremu objawiła się Matka Boska. Do dziś przy kościele widoczne są dwie lipy, które – wraz z grupą kilkunastu dębów otaczających cerkiew – tworzą tu niezwykłą scenerię.

Sama cerkiew przyciąga piękną sylwetką oraz wnętrzem, w którym najważniejsze miejsce zajmuje cudowna ikona Matki Bożej. Panująca tu atmosfera sprawia, iż wizyta w Puchałach może się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem oraz szansą na spędzenie wolnego czasu w otoczeniu ciekawych dzieł sztuki sakralnej.

Dodaj komentarz