Stetoskop – jego klasyczne modele i nowe
Stetoskop lekarski to atrybut każdego specjalisty, będący jednocześnie podstawowym elementem wyposażenia placówek ochrony zdrowia. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości profesjonalne akcesoria medyczne na rynku zaczęły pojawiać się coraz to nowsze rozwiązania i właśnie dlatego postanowiliśmy wziąć tym razem pod lupę stetoskop. Czym jest stetoskop i na jakie modele warto zwrócić uwagę? Sprawdzamy!
Stetoskop lekarski – do czego służy?
Na przestrzeni ostatnich kilku, a nawet i kilkunastu lat branża medyczna uległa znacznym przeobrażeniom i nie sposób temu zaprzeczyć. Wykorzystywane jeszcze do niedawna akcesoria medyczne wielorazowego użytku szybko odeszły w zapomnienie, sprawiając jednocześnie, że lekarze specjaliści postanowili wymienić dotychczasowy sprzęt medyczny na nowoczesne rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Sprawa wygląda nie inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę stetoskop lekarski. Rozwiązanie to służy do osłuchiwania pacjenta w celu wykrycia zachodzących w obrębie klatki piersiowej czy jamy brzusznej dolegliwości, a także do pomiaru ciśnienia tętniczego z użyciem ciśnieniomierza. Budowa stetoskopu lekarskiego została zaprojektowana tak, aby mógł on zostać wykorzystany przez lekarzy o różnych specjalizacjach, w tym właśnie przez kardiologów, anestezjologów czy pediatrów. Każdy stetoskop lekarski – bez wyjątku, posiada wbudowaną głowicę, końcówki uszne oraz przewody rozprowadzające dźwięk. Hurtownie zaopatrzenia medycznego oferują z reguły profesjonalne stetoskopy w klasycznej wersji, a także ich nowsze odpowiedniki, które odbiły się głośnym echem w świecie medycznym. Zobaczcie, jakie stetoskopy wyróżniamy!
Stetoskop lekarski – rodzaje
Dostępne na rynku profesjonalne stetoskopy powstały z myślą o konkretnych potrzebach, uwzględniając przy tym specjalizację oraz komfort każdego lekarza. Stetoskop stetoskopowi jednak nierówny i właśnie dlatego postanowiliśmy przyjść do was z pomocą. Wyróżniamy bowiem kilka rodzajów słuchawek lekarskich, w tym właśnie stetoskop dwugłowicowy oraz stetoskop jednogłowicowy. Pierwszy z nich stanowi prawdopodobnie jedno z najchętniej wybieranych przez specjalistów rozwiązań. Stetoskop dwugłowicowy zapewnia świetną jakość osłuchową, dzięki czemu badanie stetoskopem zajmuje zaledwie kilka chwil. Został on stworzony tak, aby specjalista mógł wyłapać zarówno tony wysokie, jak i tony o niskiej częstotliwości. Profesjonalne stetoskopy znajdziecie na stronie hurtowni online Eplaster.
W przypadku urządzenia ze wbudowaną jedną głowicą istnieje możliwość osłuchiwania bardzo rozległego pasma częstotliwości u pacjenta. To oczywiście nie wszystko! Bez problemu znajdziecie w internetowych hurtowniach medycznych stetoskopy jednostronne i dwustronne, a także elektroniczne słuchawki lekarskie, które umożliwiają zapis przeprowadzonego badania. W zależności od potrzeb specjalisty sprawdzi się oczywiście inne rozwiązanie. Stetoskop kardiologiczny jest znacznie cięższy od pozostałych modeli, tym samym nie powinien być wykorzystywany przez lekarzy pediatrów i odwrotnie.
Jaki stetoskop lekarski wybrać?
Profesjonalne słuchawki lekarskie różnią się nie tylko budową czy ich przeznaczeniem, lecz także materiałem wykonania. Zwróćcie na ten aspekt szczególną uwagę, wybierając sprzęt medyczny. Stetoskop wykonany z aluminium nie jest zalecany wśród specjalistów ze względu na niską jakość oraz konieczność dodatkowej obróbki. To jednak stal nierdzewna czy mosiądz zdadzą egzamin rewelacyjnie. Materiały te cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, posłużą wam przez długie lata.
Pamiętajcie, że każdy sprzęt medyczny wymaga także odpowiedniej dbałości. Słuchawki lekarskie powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, do ich dezynfekcji należy natomiast wykorzystać specjalistyczne środki, które uchronią sprzęt przed zniszczeniem. Z pomocą tutaj przyjdą chusteczki do czyszczenia i dezynfekcji wyrobów medycznych Meliseptol lub płyn do dezynfekcji Velox. Nieprzestrzeganie tych kilku wskazówek sprawi, że dotychczas wykorzystywane słuchawki lekarskie niebawem utracą swoją żywotność.