Wytrzymałość liny stalowej

Wytrzymałość liny stalowej ma duże znaczenie. Maszyny budowlane, wyciągarki, urządzenia oraz maszyny transportowe — wszędzie tam używa się lin, które służą do zamocowania ciężarów na czas transportu lub przeładunku. Im większy ciężar, tym zastosowana lina powinna być mocniejsza. Co wpływa na wytrzymałość liny stalowej? O tym przeczytasz w tym artykule!

Wytrzymałość liny stalowej — zależności


Liny stalowe różnią się między sobą nie tylko grubością średnicy, ale również konstrukcją. Mogą być one sztywne, pracujące na rozciąganie oraz elastyczne, które sprawdzą się na rolkach o różnych średnicach.

Wybór odpowiedniej liny zależy zatem od miejsca zastosowania i docelowego przeznaczenia. To, co ma istotny wpływ na wytrzymałość liny stalowej, to ilość zastosowanych do jej budowy drutów. Liny wykonane z cienkich drutów mogą być linkami hamulca lub gazu. Linka, która jest bardziej elastyczna, ma podniesioną odporność na procesy ścierania, podczas gdy linka o sztywniejszej konstrukcji będzie bardziej odporna na potencjalne zerwanie. Istnieje jednak parametr, który wiele mówi nam o potencjalnej wytrzymałości. Jest to tzw. siła zrywająca. Siłę zrywająca zazwyczaj podaje się w newtonach (N) albo za pomocą wielokrotności tej jednostki. Pamiętajmy jednak, że siła zrywająca deklarowana przez producenta jest obliczana w warunkach laboratoryjnych, gdzie panują optymalne warunki, jeśli chodzi o temperaturę oraz wilgotność. Producenci, żeby określić wytrzymałość danej liny, poddają ją wielokrotnym testom. Stalowa linka może się jednak inaczej zachowywać w przestrzeni, gdzie będzie narażona na promieniowanie ultrafioletowe, wilgotność, różne warunki atmosferyczne czy działania związków chemicznych. Jej wytrzymałość może się też różnić w zależności od poprawności oraz sposobu jej zamontowania.

Wytrzymałość liny stalowej — współczynnik bezpieczeństwa

Istnieje jeszcze jeden ważny parametr, jeśli chodzi o wytrzymałości lin stalowych. Mowa o tak zwanym współczynniku bezpieczeństwa. Współczynnik bezpieczeństwa określa nam zależność między realną siłą zrywającą linę w całości do maksymalnego obciążenia statycznego. Liny stalowe o różnych konstrukcjach różnią się między sobą także tym wskaźnikiem.

Wytrzymałość liny stalowej — gdzie znajdzie zastosowanie?

Lina stalowa znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Transport, budownictwo, produkcja — wszędzie tam z powodzeniem stosujemy liny stalowe. Hale, terminale, szyby górnicze, przedsiębiorstwa różnego typu, porty, zakłady pracy, zakłady produkcyjne z powodzeniem wykorzystują wytrzymałość lin stalowych każdego dnia.